Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi Makaleler » Bulgaristan Vizecisi
Assos Behramkale, Çanakkale
By Muhsin Yolcu |
Assos; Behramkale, Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde, Edremit Körfezi’nin kıyısında yer alan bir antik kent. Tarih boyunca Yunan, Makedon, Pers dönemlerinde yerleşim gören bölge Orta Çağ'da terk edilmiş
Türk Havayolları Self Check İn Uygulaması
By Muhsin Yolcu |
Self check-in nedir? Türk Havayolları yolcularının biniş işlemlerini havalimanındaki kiosklardan kendilerinin yapmasına imkan tanıyan bir check-in uygulamasıdır.
Sağlıklı Uçuş için Dikkat Edilmesi Gerekenler
By Muhsin YOLCU |
Herhangi bir sağlık sorunu olan yolcuların, uçuş sırasında bir problem yaşamamaları için uçuş öncesinde mutlaka bir doktora danışmaları gerekmektedir.
ALMANYA
By Mehmet HOROZCU |
Geçmiş çağlardan kalma kentleri, dağlarda kurulu büyüleyici tatil köyleri ve muazzam şehirleriyle herkese ve her zevke uygun bir şeyler bulmak mümkündür.
AMERİKA
By Mehmet HOROZCU |
ABD bir göçmenler ülkesidir. Göçmenler tarafından kurulmuş ve gelişmiştir. Hâlâ dünyanın en çok göç alan ülkelerinden birisidir..
AVUSTRALYA
By Mehmet HOROZCU |
İngilizlerce sömürgeleştirildi ancak bugün dünyanın her yerinden insanlar orada yaşıyor. İngilizce başlıca dil ve bütün dinler kabul edilmesine karşın başlıca din Hıristiyanlıktır.
AFGANİSTAN
By Mehmet HOROZCU |
Afganistan İslam Cumhuriyeti, denize sınırı olmayan bir ülkedir. Orta Asya'da bulunur. Farklı ülkerden gelen ulusları da barındırır.
ANDORRA
By Mehmet HOROZCU |
Avrupa Birliği’ne dâhil değil. Fransa ve İspanya üzerinden, karayoluyla giriş mümkün çünkü ülkede havaalanı yok. İspanya’dan Barcelona ve Lleida, Fransa’dan ise Perpignan ve Toulouse’dan gidilebilmektedir.
ABHAZYA
By Mehmet HOROZCU |
Gezilmesi, görülmesi gereken tabiat güzelliklerine ve tarihi yerlere sahiptir. Dağları, vadileri, ormanları, kent ve köyleriyle her köşesinde ilginç sürprizler barındırmaktadır.
ANGOLA
By Mehmet HOROZCU |
Yıllarca Portekiz sömürüsü olarak koloni şeklinde yönetilmesi bu ülkede Portekiz etkileri görülmektedir. Ülkenin batısında Atlas Okyanusu yer almaktadır. Afrika’da bulunan az gelişmiş bir ülkedir.
ANTİGUA VE BARBUDA
By Mehmet HOROZCU |
Karayip Denizi'nin doğusunda, Küçük Antiller ada grubundaki bağımsız bir ada ülkesidir. İki büyük ada ve çeşitli adacıklardan meydana gelmiştir. Başkenti, St. John's'dur.
ARJANTİN
By Mehmet HOROZCU |
Arjantin Güney Amerika Kıtası’nın güney kesiminde, And Dağları ve Atlas Okyanusu arasında uzanan bir devlettir. ‘’Argentum’’ (gümüş) kelimesinden gelir. Ülkede yaşayanların çoğu İspanyol ve İtalyan göçmenlerin torunlarıdır.
ARNAVUTLUK
By Mehmet HOROZCU |
Balkanlar'da yer almaktadır. Kültür turizmi sevenlerin tercih ettiği ülkelerdendir. Ulu dağlara ve uzun kumsallara yalnızca birkaç saatlik uzaklıkta yer alan coğrafyası, önemli turistik yerleri Saranda, Vlore ve Ksamil yeralmaktadır.
AVUSTURYA
By Mehmet HOROZCU |
Alp Dağları boyunca güzel manzaralara sahip, yemyeşil ormanlar, yaz kış akan nehirler ve kendine hayran bırakan gölleriyle, doğa, seyahat sever ve spor tutkunları için ideal bir ülke olma özelliği taşır.
AZERBAYCAN
By Mehmet HOROZCU |
Zengin kültürel mirasa sahiptir. Müslümanların çoğunlukta yaşadığı ülkeler arasındadır. Doğusunda Hazar Denizi, kuzeyinde Rusya, kuzeybatısında Gürcistan, batısında Ermenistan ve güneyinde İran ile komşudur.
Bulgaristan Vizesi
By Burak Tandoğan |
Ülkenin yüzde 80’den fazlası Bulgarlar olmakta, ancak pek çok farklı etnik grubu da barındırmaktadır. Geriye kalan yaklaşık yüzde 20’lik kısmın yüzde 10’unu Türkler oluşturmaktadır.
BAHAMALAR
By Mehmet HOROZCU |
Tam adı Bahama Milletler Topluluğu, Batı Hint Adalarının kuzey-kuzeydoğu sınırını oluşturan takımadalar ve ülke. Başkenti en önemli ada olan New Providence’deki Nassau'dur. Diğer önemli adaları ise Andros, Büyük Bahama ve Eleuthera'dır.
BAHREYN
By Mehmet HOROZCU |
Bahreyn Krallığı, Asya'da, Basra Körfezi'nde yer alan bir ada ülkesidir. Bahreyn'in güneydoğusunda Katar, batısında Suudi Arabistan yer alır. Bahreyn, Orta doğu'daki bütün körfez ülkelerinde olduğu gibi hızla gelişmektedir.
BANGLADEŞ
By Mehmet HOROZCU |
Bangladeş Halk Cumhuriyeti Güney Asya ülkesidir. Myanmar ile Hindistan sınır komşusudur. Nüfusun çoğunluğu Müslüman, resmi dini İslam'dır. Geri kalan kısmı Hindu ve Budisttir.
BARBADOS
By Mehmet HOROZCU |
Bağımsız bir ada ülkesidir. Barbados'a en yakın ada komşuları Saint Lucia, Saint Vincent, Granada, Grenada, Trinidad Tobago’dur. Barbados, gelişen dünyada en yüksek yaşam standartlarından birine ve okuryazarlık oranına sahiptir.
BATI SAHRA
By Mehmet HOROZCU |
1975 yılında koloni ülkesi İspanya tarafından terk edildikten sonra Fas tarafından hak iddia edilen ve günümüzde de üçte ikisini fiilen yöneten bölgedir. Bölgenin sınır komşuları olarak Fas, Cezayir, Moritanya, Atlas Okyanusu yer almaktadır.
BELÇİKA
By Mehmet HOROZCU |
Felemenkler tarafından Felemenkçe, Valonlar tarafından Fransızca ve küçük bir Alman grup tarafından Almanca konuşulur. Atlas Okyanusu'na kıyısı bulunan Belçika'nın, Fransa, Almanya, Lüksemburg ve Hollanda ile komşudur
BELİZE
By Mehmet HOROZCU |
Orta Amerika'da yer almaktadır. Kuzeyinde Meksika, batı ve güneyinde Guatemala, doğusunda ise Karaib Denizi yer almaktadır. Bayrağında insan resmi olan dünyanın tek ülkesidir.
BENİN
By Mehmet HOROZCU |
Afrika kıtasının batı bölümünde yer almaktadır. Sınır komşularını, Nijer, Nijerya, Togo ve Burkina Faso oluşturmaktadır. Ülkenin başkenti Porto-Novo'dur.
BEYAZ RUSYA
By Mehmet HOROZCU |
Beyaz Rusya, Belarus ya da resmî adıyla Belarus Cumhuriyeti. Eski bir SSCB ülkesidir. Kuzey Avrupa'da yer alır. Başkenti Minsk'dir. Komşuları Polonya, Litvanya, Letonya, Rusya Federasyonu ve Ukrayna'dır.
BHUTAN
By Mehmet HOROZCU |
Resmi adı "Butan Krallığı"dır. Ülkenin yerel adı "Druk Yul " olarak bilinir. Ülke yönetimi mutlak monarşi, ülkenin başkenti Thimphu'dur.
BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ
By Mehmet HOROZCU |
Ortadoğu'da Arap Yarımadası'nın bulunur. Abu Dabi, Dubai, Acman, Füceyre, Resü'l-Hayme, Şarika ve Ummül-Kayveyn adlı yedi emirlikten oluşmaktadır. Ülkenin başkenti olan Abu Dabi, ülkenin siyasi, endüstriyel ve kültürel merkezi konumundadır.
BOLİVYA
By Mehmet HOROZCU |
Güney Amerika ülkesidir. Başkenti Sucre olup; La Paz, Cochabamba, Santa Cruz, Potosi diğer önemli şehirlerinden birkaçıdır. İspanyol sömürgeciliği döneminde Yukarı Peru olarak biline bölgeyi, boyundurluktan kurtaran Simón Bolívar'ın anısına Bolivya ismi verilmiştir.
BOSNA HERSEK
By Mehmet HOROZCU |
Ülke bir bütünü oluşturan Boşnaklar, Sırplar ve Hırvatlar olmak üzere üç etnik gruba ev sahipliği yapmaktadır. Başkenti, en büyük şehri olan Saraybosna’dır. Bağımsızlığını 1990'lı yıllardaki Yugoslavya'nın çözüldüğü yıllarda kazanmıştır.
BOTSWANA
By Mehmet HOROZCU |
Afrika kıtasının güneyinde bulunan ve denize kıyısı bulunmayan kara ülkesi. Güney Afrika Cumhuriyeti, Namibya, Zambiya ve Zimbabve ile komşudur. Afrika kıtası üzerinde demokrasi alanında en gelişmiş ülke olarak kabul görmektedir.
BREZİLYA
By Mehmet HOROZCU |
Güney Amerika'dadır. Kıtanın en büyük ve en kalabalık ülkesidir. Ülkenin Atlas Okyanusu kıyısı vardır ve Uruguay, Arjantin, Paraguay, Bolivya, Peru, Kolombiya, Venezuela, Guyana, Surinam, ülkeleriyle komşudur.
BRUNEI
By Mehmet HOROZCU |
Güneydoğu Asya'da Borneo adasında yer alan sultanlıktır. Başkenti Bandar Seri Begavan'dır. İslami monarşi ile yönetilen ülkenin resmi dili ise Malayca'dır. Katardan sonra dünyanın en zengin ikinci ülkesi olarak kabul edilmektedir.
BULGARİSTAN
By Mehmet HOROZCU |
Bulgaristan Cumhuriyeti, Balkanlar'da yer alan ülke. Komşuları Sırbistan, Makedonya, Karadeniz, Romanya, Yunanistan, Türkiye’dir. Avrupa'nın en büyük 16. ülkesidir.
BURNIKA FASO
By Mehmet HOROZCU |
Afrika kıtasının batı bölümünde yer alan, denize kıyısı bulunmayan bir kara ülkesidir. Komşularını Mali, Nijer, Benin, Togo, Gana ve Fildişi Sahilleri oluşturmaktadır. Ülkenin ismi devrim sonrasında Burkina Faso olarak değiştirilmiştir. Ülkenin başkenti Ouagadougou'dur.
BURUNDİ
By Mehmet HOROZCU |
Resmi adı Burundi Cumhuriyetidir. Denize kıyısı bulunmayan bir ülkedir. Sınır komşularını Ruanda, Tanzanya, Tanganika Gölü ile olmak üzere Demokratik Kongo Cumhuriyeti oluşturmaktadır. Ülkenin başkenti Bujumbura'dır.
CEZAYİR
By Mehmet HOROZCU |
Kuzey Afrika'da ülke, Afrika'nın yüzölçümü olarak en büyük ülkesi. Komşuları Tunus, Libya, Nijer, Moritanya ve Mali, Fas ve Batı Sahra'dır. Etnik açıdan bir İslam, Arap ve Berberi ülkesidir. Ülke ismi Arapçada "adalar" anlamına gelir.
CİBUTİ
By Mehmet HOROZCU |
Doğu Afrika'da küçük bir ülke. Komşuları, Eritre, Etiyopya, Somali bulunmaktadır. Kızıldeniz'e ve Umman Denizi'nin Aden Körfezi'ne kıyısı vardır. Başkenti Cibuti şehri'dir. Halkın %95'i Müslüman'dır.
ÇAD
By Mehmet HOROZCU |
Orta Afrika'da, denize kıyısı olmayan bir kara ülkesidir. Komşuları olarak Libya, Nijer, Nijerya ve Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Sudan yer almaktadır. Ülkenin büyük kısmı Sahra Çölü ile kaplıdır.
ÇEK CUMHURİYETİ
By Mehmet HOROZCU |
Orta Avrupa'da bir ülkedir. Komşuları olarak, Polonya, Almanya, Avusturya Slovakya bulunmakta. Prag kenti, başkent ve en büyük kenti olmasının yanında turizm merkezidir. 2004'te Avrupa Birliği'nin üyesi olmuştur.
ÇİN HALK CUMHURİYETİ
By Mehmet HOROZCU |
Uzakdoğu ülkesi. Çin Komünist Partisi tarafından tek parti rejimiyle yönetilmektedir. Başkenti Pekin'dir. Çin sözcüğü sıklıkla Çin Halk Cumhuriyeti anlamında kullanılır.
DANİMARKA
By Mehmet HOROZCU |
Jylland yarımadası üzerinde yer alan bir kuzey ülkesidir. Önemli şehirleri Kopenhag, Aalburg, Odense ve Arhus’dir.
DOĞU TİMOR
By Mehmet HOROZCU |
Resmî adıyla Doğu Timor Demokratik Cumhuriyeti, Güneydoğu Asya'da Timor adasının doğusu, Atauro ve Jaco adaları ile Oecussi-Ambeno bölgesini kaplayan devlet. Tek komşusu Endonezya'ya bağlı Batı Timor'dur.
DOMİNİK CUMHURİYETİ
By Mehmet HOROZCU |
Karayiplerdeki Hispanyola adasında yer alan bir ülkedir. Porto Riko'nun batısında, Küba ve Jamaika'nın doğusundadır. Venezuela ile deniz sınırı vardır. Batı kısmında Haiti bulunur.
DOMİNİKA
By Mehmet HOROZCU |
Dominika Milletler Topluluğu, Küçük Antiller'de devlet. Kuzeyinde Guadeloupe, güneyinde Martinik Adası bulunur. Kristof Kolomb, 1493’te keşfettiği bu adaya Dominika adını verdi. 1978’de bağımsızlığını elde etti.
DUBAİ
By Mehmet HOROZCU |
Birleşik Arap Emirliklerini oluşturan yedi emirlikten birisidir. 1900'lü yıllarda küçük bir balıkçı ve liman kasabasıydı. 1969'da bölgede petrolün bulunmasından sonra Dubai'nin geliri devamlı ve hızla yükseldi. Ticaret, alışveriş ve turizm kenti haline geldi.
EKVADOR
By Mehmet HOROZCU |
Güney Amerika'da temsili demokrasi ile yönetilen bir cumhuriyettir. Komşuları olarak Kolombiya, Peru ve Büyük Okyanus’dur. Büyük Okyanus'ta bulunan Galapagos Adaları da ülkenin sınırları dâhilindedir. Adını aldığı ekvatorla ülke ikiye bölünmüştür.
EKVATOR GİNESİ
By Mehmet HOROZCU |
Afrika kıtasında Atlantik Okyanusu kıyısında bulunan bir ülke. Ülke anakara ve adalar olmak üzere iki ayrı bölümden oluşmaktadır. Ülkenin başkenti Malabo'nun da bulunduğu Bioko adası anakaranın kuzeybatısında Kamerun açıklarında yer almaktadır.
EL SALVADOR
By Mehmet HOROZCU |
Resmi adı El Salvador Cumhuriyeti'dir. Orta Amerika'da yer almaktadır. Ülke, Guatemala'ya, Honduras'a ve Güneyinde Büyük Okyanus komşudur. Ülke İsa peygambere atfen "Kurtarıcı" anlamına gelen İspanyolca karşılığından gelmektedir.
ENDONEZYA
By Mehmet HOROZCU |
Güneydoğu Asya ve Okyanusya'da yer alan bir ülkedir. Ülkenin başkenti Cava adasındaki Cakarta şehridir. Sınır komşuları, Papua Yeni Gine, Doğu Timor ve Malezya'dır. Diğer komşu ülkeleri Singapur, Filipinler, Avustralya, Andaman ve Nikobar adalarıdır.
ERİTRE
By Mehmet HOROZCU |
Doğu Afrika'nın kuzeyinde bir ülke. Sudan, Etiyopya ve Cibuti ile çevrilmiştir. Doğusu ve kuzeydoğusu Kızıldeniz sahili boyunca uzanır. Dahlak Takımadası ve Hanish Adalarının birkaçı Eritre'ye aittir. Başkenti Asmara'dır.
ERMENİSTAN
By Mehmet HOROZCU |
Daha önce Sovyetler Birliği'ne bağlı bir cumhuriyet iken Eylül 1991'de bağımsızlığını ilan etmiştir. Komşuları olarak Gürcistan, Azerbaycan, İran, Türkiye ve Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti bulunur. Başkenti ve en büyük şehri Erivan'dır.
ESTONYA
By Mehmet HOROZCU |
Kuzey Avrupa'da bulunan bir Baltık devletidir. Batısında ve kuzeyinde Finlandiya Körfezi, doğusunda Rusya Federasyonu ve güneyinde ise Letonya Cumhuriyeti ile sınırları vardır. Başkenti Tallinn'dir.
ETİYOPYA
By Mehmet HOROZCU |
Doğu Afrika ülkesi. Ülkenin başkenti Addis Ababa'dır. Sudan, Güney Sudan, Eritre, Cibuti, Somali, Kenya ve Etiyopya'nın komşularıdır. Afrika kıtasının ikinci en kalabalık ülkesidir. Avrupalı sömürge güçlerini yenen ve bağımsız bir ülke olarak egemenliğini koruyabilen iki Afrika ülkesinden biridir.
FAS
By Mehmet HOROZCU |
Başkenti Rabat ve en büyük şehri de Kazablanka'dır. Fas'ın, Atlantik Okyanusu'dan, Cebelitarık Boğazını çevreleyip Akdeniz'de son bulan uzun bir sahil şeridi vardır. Cezayir, İspanya, Moritanya ve Batı Sahra ile komşudur.
FİJİ
By Mehmet HOROZCU |
Okyanusya'da bulunan bir ada ülkesidir. Fiji Adaları Cumhuriyeti, Pasifik okyanusunun güneyinde bulunan bir dizi adadan oluşur.
FİLDİŞİ SAHİLİ
By Mehmet HOROZCU |
Fildişi Sahili Cumhuriyeti, Afrika kıtasının batı kısmında yer alan bir ülkedir. Ülkenin sınır komşularını Mali, Burkina Faso, Gana, Liberya ve Gine oluşturmaktadır. Bunun haricinde ülkenin güneyinde Atlas Okyanusu yer almaktadır. Ülkenin başkenti Yamoussoukro'dur.
FİLİPİNLER
By Mehmet HOROZCU |
Filipinler Cumhuriyeti, Pasifik Okyanusu'nun batısındaki coğrafyada konumlanan bir Güneydoğu Asya devletidir. Ülkenin başkenti Manila iken, en kalabalık şehri Quezon City'tir.
FİLİSTİN
By Mehmet HOROZCU |
Kutsal Topraklar olarak bilinir ve Yahudiler, Hristiyanlar ve Müslümanlar için kutsaldır. Doğu Akdeniz'de ve Orta Doğu'da, İsrail topraklarının tamamı ile Gazze Şeridi ve Batı Şeria gibi Filistinlilerin kontrolündeki toprakları kapsayan coğrafi bölge.
FİNLANDİYA
By Mehmet HOROZCU |
Finlandiya Cumhuriyeti, Kuzey Avrupa'da Baltık Denizi kıyısında bir Kuzey Avrupa ülkesi. İskandinavya yarımadasındadır, başkenti Helsinki'dir. Komşuları olarak Rusya, Norveç ve İsveç yer alır. Nüfusunun % 90’dan fazlasını Finler teşkil eder.
FRANSA
By Mehmet HOROZCU |
Batı Avrupa'da bulunan ve dünyanın pek çok bölgesinde denizaşırı toprakları olan bir ülkedir. Komşuları Belçika, Lüksemburg, Almanya, İsviçre, İtalya, İspanya, Monako ve Andorra'dır. Avrupa Birliği adlı siyasi ve ekonomik örgütlenmenin kurucu üyelerinden biridir.
GABON
By Mehmet HOROZCU |
Gabon Cumhuriyeti, Afrika kıtasının orta bölümünde yer alan bir ülkedir. Komşuları Kamerun, Ekvator Ginesi ile Kongo Cumhuriyeti bulunmaktadır. Batı sınırı ise Gine Körfezi'ni de içine alacak şekilde Atlas Okyanusu oluşturmaktadır. Ekvator çizgisi üzerinde yer alan ülkenin başkenti ise Libreville'di
GAMBİYA
By Mehmet HOROZCU |
Gambiya Cumhuriyeti, Afrika kıtasının batısında yer alan devlet. Yüzölçümü açısından Afrika kıtasının anakara kısmında yer alan en küçük ülkesidir. Gambiya Nehri'nin her iki kıyısı boyunca kurulmuş olup Atlas Okyanusu kıyısı hariç, tamamen Senegal ile çevrili bir konumdadır. Ülkenin başkenti, Atlas
GANA
By Mehmet HOROZCU |
Gana Cumhuriyeti, Afrika kıtasının batısında yer alan bir ülkedir. Komşuları Fildişi Sahili, Burkina Faso, Togo, Gine Körfezi yer almaktadır. Ülkenin en büyük şehri ve başkenti Accra'dır. Ülke genelinde hakim olan din Hristiyan dinidir.
GİNE BİSSAU
By Mehmet HOROZCU |
Gine Bissau Cumhuriyeti, Afrika kıtasının batı bölümünde bulunan bir ülkedir. Ülkenin sınır komşularını Senegal ve Gine oluşturmakta olup, ülkenin batısında Atlas Okyanusu yer almaktadır. Ülkenin başkenti Bissau'dur.
GİNE
By Mehmet HOROZCU |
Gine Cumhuriyeti, Afrika kıtasının batı bölümünde yer alan bir ülkedir. Ülkenin sınır komşularını Senegal, Mali, Fildişi Sahili, Liberya, Sierra Leone ve Gine-Bissau oluşturmakta olup, ülkenin batısında Atlas Okyanusu yer almaktadır. Ülkenin başkenti Conakry'dir.
GRENADA
By Mehmet HOROZCU |
Karayip Denizi'nde, Atlas Okyanusu yer alan ada ülkelerinden biridir. Trinidad ve Tobago'nun kuzeyindedir. Ülke, İngiliz Milletler Topluluğu üyesidir. Tropikal iklim hâkim olup, Nüfusun büyük bölümü, Afrika kökenlilerden oluşur. Geri kalanı ise, Kızılderili karışımı ve Avrupalı'dır.